Orlovská nemocnice potřebuje záložní plán

18. 07. 2018 18:43:19
Na zastupitelstvu se měl projednávat tzv. záložní plán, abychom se nespoléhali jen na pracovní skupinu kterou sestaví Kraj a která je nejen podle mne pouhou kouřovou clonou před volbami.

Její tvůrci moc dobře ví, že tímto krokem si hodně pošlapali cestičku ke svým voličům v rámci podzimních komunálních voleb.

Pracovní skupina, která byla v plánu, by měla být připravena na to, kdyby zkrachovalo jednání s Krajem a nepodařilo se revokovat usnesení o likvidaci orlovské nemocnice a navrhnout řešení ve prospěch orlovanů. To se bohužel neodhlasovalo! Což považuji za naprosto skandální!

Chtěl bych poděkovat kolegovi Mirkovi Chlubnovi (Nezávislí) za to, že předložil zastupitelstvu stanoviska dvou domovů pro seniory a sice Ambrosie a Pohody. Stanovisko domu Vesna se mi zatím nepodařilo získat.

V každém případě se obě ředitelky shodly, že přesun nejen interního oddělení způsobí velké komplikace jejich klientům i rodinným příslušníkům.

Jednotlivá stanoviska byla dnes (24. 7. 2018) odstraněna, z důvodu nesouhlasu ředitelky Ambrosie s jeho uveřejněním.

Jak mohou být někteří (jména těch, kteří hlasovali proti vytvoření pracovní skupiny zatím nemám, ale dodám) zastupitelé tak naivní? Už jednou nám Kraj vrazil kudlu do zad, že nás neinformoval o svém záměru a horkou jehlou ušili „plán optimalizace zdravotnictví“ který má za důsledek likvidaci naší orlovské nemocnice?! To opravdu budeme věřit jen v pracovní skupinu a čekat výsledek její práce? Na to téma jsem hovořil např. i s bývalým ředitelem krajských nemocnic, Josefem Grocholem, který současného ředitele Jiřího Matěje sám již dříve odvolal.

V únoru 2017 tehdy Grochol pro tisk uvedl, že nemocnice jsou na tom zle i vinou bývalého ekonoma (Matěj). „Skončil, když řekl, že nebude na výplaty. Chtěl jsem vše řešit i s panem Gebauerem, ale neměl zájem. Proto jsem odešel.“ Po odchodu Grochola na jeho místo nastoupil právě Matěj, který podle Josefa Grochola neměl žádný strategický plán jak nemocnice dostat do pozitivních čísel. „Po třech týdnech jsem od pana Matěje obdržel jednu A4, kde uvedl, že se nic dělat nedá, že jednotlivá oddělení musí fungovat beze změny jak jsou, že je to přání všech, a že ztráta se bude prohlubovat. Jediné co mohou udělat je požádat Kraj o dotaci 50 millionů do každé nemocnice.

Grochol tehdy předpokládal, že restrukturalizace nemocnic – aby se dostaly do pozitivních čísel – by trvala 3 – 4 roky. Bohužel se situace po volbách změnila a on měl možnost v nemocnicích působit jen půl roku. „Tehdy jsem ještě spadal pod náměstka Martínka, jemu jsem předkládal svůj strategický plán, bohužel, když vyhrálo volby ANO, už se to přibrzdilo a nakonec jsem se dozvěděl, že mne měli v plánu i odvolat.“

Plán „optimalizace zdravotnické péče“ je soudě mého názoru – a shodli jsme se na tom i s panem Grocholem – nikoliv ekonomickým rozhodnutím, ale rozhodnutím politickým. Pokud tomu tak není, byla by velká náhoda, že zrovna pan ředitel Jiří Matěj kandiduje za hnutí ANO do Senátu a pan zdravotní náměstek Martin Gebauer je na prvním místě karvinské kandidátky, takže se bude ucházet o post primátora. S čím asi do voleb tito pánové jdou za volební obvod? Naslibují karvinským občanům, že vybudují z karvinské nemocnice modernější a větší špitál, , seženou peníze na opravy operačních sálů ... no byl by to zcela významný bod na volebním programu, nemyslíte? Ovšem za jakou cenu? Za to že vykořistí orlovskou část nemocnice ve prospěch karvinské?

Veřejností se už proslýchá, že si tvůrci tohoto projektu budou chtít zdravotní personál „koupit“ a to prostřednictvím jakéhosi náborového příspěvku, který má motivovat k přechodu orlovského personálu do Karviné. Zájem o zdravotní sestry měla projevit i Karvinská hornická nemocnice, „Je to sviňárna, a v případě, že by se toto dělo pod jedním IČ, zvážil bych podání trestního oznámení,“ reagoval na tuto informaci Grochol.

Příští týden to bude měsíc, co jsem položil žádost o vyjádření ke koncepci zdravotnické péče ministra zdravotnictví, pana Adama Vojtěcha ... zatím jsem od něj žádné stanovisko neobdržel. Pokud bude tento stav setrvávat, a budeme stále se situací okolo nemocnice na bodu mrazu, bylo by na místě pokračovat v demonstracích, a teď už ne v Orlové, ale před budovo ministerstva.

V závěru jen doplním odkazy na reportáže z médií a to České televize, ITVO.

DROZDÍK Petr

Autor: Petr Drozdík | středa 18.7.2018 18:43 | karma článku: 7.00 | přečteno: 282x

Další články blogera

Petr Drozdík

Hledání pravdy

pravda či lež? To jsou otázky, které se poslední dobou v Orlové stále více objevují a to nejen kolem orlovské základní umělecké školy, ale už i kolem orlovské nemocnice. A jak řekla moje kolegyně - bylo by to na diplomku.

7.7.2018 v 17:19 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 187 | Diskuse

Petr Drozdík

V politice mi chybí komunikace

Myslím si, že je to hodně důležité, pokud má nějaký vztah dobře fungovat a teď myslím jakýkoliv vztah, ať už je to v rodině, v práci či v politice. A o tom bude má dnešní myšlenka.

7.7.2018 v 14:12 | Karma článku: 3.91 | Přečteno: 112 | Diskuse

Petr Drozdík

Orlované demonstroval za svou nemocnici

27. 6 proběhla plánovaná demonstrace na protest proti nové koncepci zdravotnictví, která je pro orlovskou nemocnici likvidační. Jak už víme, že se netýká jen zrušení interny ale i ostatních oddělení.

7.7.2018 v 12:02 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Máj

Svoboda slova automaticky neznamená i svobodu činu

Včerejší kandidát na prezidenta a dnešní senátor Marek Hilšer pochválil „statečného“ van Gemunda a přirovnal jej k děcku z pohádky Císařovy nové šaty. Za to, že hodil (nejenom „císařovy“) květiny do koše...

21.11.2018 v 10:27 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 131 | Diskuse

Jan Dvořák

Navzdory všemu je premiér vysmátý

V 5.48 vešel do premiérovy pracovny osobní rešeršér. Když viděl asketického multimilionáře konzumovat rohlík za 1.90 Kč s čajem, jako obyčejně neslazeným, neboť cukřenka na stole nestála, chtěl uctivě čekat, až šéf sousto polkne.

21.11.2018 v 9:25 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 433 | Diskuse

Ivan Přikryl

Vládní krize? Jen jakási křeč. Co se změnilo za poslední půl roku?

To co slyším jako možná řešení jsou jen bláhová nereálná přání. Co se vlastně změnilo? Byla porušena koaliční smlouva? Nemyslím si.

21.11.2018 v 9:00 | Karma článku: 12.61 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Bartoň

Pointa Čapího hnízda

Aston napsal na Neviditelném psu velmi inspirativní text s názvem Z frašky skutečnost. Vidí v současné situaci i komické momenty, což já ostatně také. Přeci však lze s textem Astona dobře polemizovat.

21.11.2018 v 8:39 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 620 | Diskuse

Petr Štrompf

Osmačtyřicet hodin do přestřelky. Terčem pak bude nejen Babiš

Pátek 23. listopadu, devátá hodina ranní. Některý z poslanců do té doby moc dobře spát nebude, jiný aby si na inkriminovaný den raději nařídil budíka.

21.11.2018 v 7:55 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 675 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 543

Mladý začínající politik,kandidát do zastupitelstva města Orlová, zakladatel internetového portálu eOrlová, orlovský patriot.

Najdete na iDNES.cz